Jak prać ubranka niemowlaka?

Jak prać ubranka niemowlaka?

Ważna rzecz pierwsze pranie!

Kupując nowe ubrania, rzadko kto z nas pierze je przed pierwszym założeniem. W przypadku noworodków nie możemy sobie na to pozwolić. Ciuszki przynoszone ze sklepu były dotykane prze mnóstwo osób, stąd z pewnością pokryte są drobnoustrojami i roztoczami. Mogą mieć również śladowe ilości barwników i substancji chemicznych, dlatego tak ważne jest aby wyprać je przed pierwszym użyciem. Dotyczy to nie tylko ubranek ale wszystkich tekstyliów z którymi maluszek będzie miał kontakt czyli pościeli, kocyków, ręczników, pieluszek, otulaczy itp.

Pamiętaj aby wyprać całą wyprawkę dla maluszka nawet jeśli rzeczy są nowe i bez względu na sposób w jaki były pakowane czy przechowywane.

Jakie detergenty i środki piorące wybrać?

Na rynku znajdziecie mnóstwo środków piorących o rozmaitych właściwościach. Ważne tak naprawdę jest tylko jedno aby środek którego używamy był dedykowany dla niemowląt. Nie wolno używać zwykłych środków piorących bo są one zbył silne w działaniu i zawierają substancje niedozwolone w przypadku małych dzieci mogące podrażniać ich skórę i prowadzić do uczuleń.

Środki piorące dla dzieci zawierają z reguły łagodne detergenty w małych ilościach, są hipoalergiczne i nie podrażniają skóry dziecka. W przypadku noworodków i wcześniaków wybierajmy produkty „sensitiv”, czyli dodatkowo łagodne lub produkty ekologiczne.

Każdy środek piorący którego użyjemy musi zawierać atesty dla dzieci oraz pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka,  Centrum Zdrowia Dziecka lub innej renomowanej instytucji.

Proszek, płyn a może orzechy…

Każdy ma własne doświadczenia i preferencje dotyczące prania. Proszki do prania są praktyczne i stosunkowo tanie. Płyny działają szybciej, bo nie muszą się rozpuszczać tak jak proszek, są łatwe w użyciu lecz nieco droższe od proszku. Płatki mydlane sprawdzają się lepiej w przypadku prania ręcznego, użycie ich w pralce jest nieco utrudnione ponieważ trzeba je uprzednio rozpuścić. To samo dotyczy mydeł, mam na myśli szare mydło lub mydło Jeleń. W sklepach i drogeriach znajdziecie również specjalne orzechy do prania zawierające saponiny, specjalne substancje piorące. Polecam dla mam EKO, z pewnością łagodne i delikatne, niewątpliwie ekologiczne. W przypadku większych zabrudzeń mogą być niewystarczające. Listki do prania to też nowości i produkty ekologiczne. Do pralki wrzucamy mały listek, który zawiera zarówno detergent jak i środek zmiękczający. Dobrze piorą i ładnie pachną.

Zawsze używamy detergentów w ilościach wskazanych na opakowaniu, nigdy nie dajemy ich więcej bo mogą nie wypłukać się dobrze podczas prania. Dla pewności, że ciuszki są dobrze wypłukane możemy włączyć program dodatkowego płukania.

Przygotowanie prania

Przed wrzuceniem ubranek do pralki posegreguj je. Ubranka niemowlęce pierzemy oddzielnie. Pranie posegreguj według koloru i rodzaju materiału. Większość ubranek jest wykonanych z bawełny więc możesz je prać razem, uważaj jedynie na kolory. Jeśli pierzesz ciemne rzeczy z w krótkim czasie zniszczą się z zszarzeją.

Zapnij wszystkie ubranka, zatrzaski i suwaki mogą powodować uszkodzenie ubranek podczas prania, możesz też stosować specjalne siatki do prania, choć w przypadku ubranek dla dzieci raczej nie powinno być to potrzebne. Zapięcie ubranek sprawi że b=nie będą tracić kształtu oraz nie uszkodzą się.

Temperatura prania

Pranie ubranek niemowlęcych w wysokich temperaturach to mit. Nie musisz gotować ubranek i prać ich w wysokich temperaturach, większość bakterii ginie w 50 stopniach. Jaka zatem temperatura prania? Zawsze sprawdzaj metki ubranek i tekstyliów.

Większość produktów będziesz prać w 30-40 stopniach i to wystarczy. Pościel, prześcieradła, ręczniki i flanelki możesz prać w 60 stopniach.  Jeśli używasz pieluszek tetrowych zamiast pampersów wówczas wysoka temperatura prania jest potrzebna do usuwania drobnoustrojów. Pieluchy tetrowe musisz gotować, oczywiście nie jak nasze babcie w garnku, tylko w prace na najwyższej temperaturze 90-95 stopni.

Czyli zawsze sugerujemy się metką i pierzemy zgodnie z instrukcją. Bardzo ważne w przypadku innowacyjnych tkanin takich jak bawełna organiczna czy tkaniny bambusowe, niewłaściwe pranie może je zniszczyć i stracą swoje właściwości.

Suszenie ciuszków niemowlaka

Suszenie ubranek dla maluszka na zewnątrz, oczywiście jeśli mamy taka możliwość i nasze otoczenie jest czyste, to dobry pomysł. Pamiętajmy jednak, że w okresach grzewczych ubranka suszone na dworze będą pochłaniać zapachy i szkodliwe substancje ze smogu.

Ja osobiście jestem zwolenniczką suszarki bębnowej którą używam od lat. Szybko i bezpiecznie suszy również ubranka niemowlęce. Niektóre modele mają specjalny program do ciuszków dziecięcych, poza tym nie trzeba ich później prasować.

Jak prać zabawki i inne rzeczy z którymi dziecko ma kontakt?

Zabawki i inne tekstylia pierzemy w ten sam sposób co ubranka dla niemowlaka. Jestem zwolenniczką prania zabawek w pralce, mam pewność że są czyste i dobrze wypłakane  z detergentów. Pamiętajcie również o innych tekstyliach. Jeśli przytulamy maluszka nie używając pieluszki lub chusty, wówczas dziecko ma kontakt z naszymi ubraniami. Czasem warto wyprać bluzki mamy w samych środkach co maluszka. Jeśli babcia, ciocia czy sąsiadka bierze naszego maluszka na ręce podajmy jej pieluszkę do podłożenia, aby delikatna skóra dziecka niemiała kontaktu z ubraniami innych osób.

Jak długo prać w ten sposób ciuszki malucha?

Szkoły są różne, według mnie warto stosować te zasady do ukończenia przez dziecko 1-go roku życia. Później możemy spróbować wyprać kilka ubranek w normalnym detergencie wraz z naszą garderobą i obserwować czy dziecko nie reaguje wysypką bądź zaczerwienieniem. W przypadku alergików lepiej wydłużyć ten okres do 3-ch lat i przechodzić na normalne pranie z bardzo dużą ostrożnością.