Czy warto kupować ubranka z bawełny organicznej?

Czy warto kupować ubranka z bawełny organicznej?

 

Jako młode mamy chciałybyśmy zapewnić wszystko co najlepsze naszym dzieciom, niestety giniemy w gąszczu sprzecznych informacji. Nie chcemy niepotrzebnie przepłacać za reklamowane produkty ale jednocześnie chcemy być świadomym klientem. Dziś postaram się odpowiedzieć na pytania, czym jest bawełna organiczna i czy warto kupować ubranka z bawełny organicznej dla niemowlaków.

 

Czym jest bawełna organiczna?

 

Bawełna organiczna to bawełna hodowana i produkowana w określony sposób. Uprawa bawełny organicznej przebiega bez użycia agresywnych środków ochrony roślin, pestycydów, herbicydów i nasion modyfikowanych genetycznie

Zapytacie zatem w jaki sposób rośliny są chronione przed szkodnikami i chorobami. Otóż stosuje się naturalne środki ochrony roślin takie jak czosnek,  kwas cytrynowy czy wyciągi roślinne oraz naturalne nawozy na przykład obornik.

Bawełna organiczna zbierana jest ręcznie w sposób tradycyjny bez użycia maszyn, co powoduje, że jest wyjątkowo czysta dzięki czemu nie wymaga stosowania dodatkowych środków do jej oczyszczania.

Tradycyjna bawełna jest barwiona środkami chemicznymi oraz poddawana działaniu środków uszlachetniających.  Bawełna organiczna nie wymaga takich zabiegów a barwienie odbywa się z zastosowaniem naturalnych środków jak na przykład mieszanki glin.

Wszystko to powoduje, że powstaje ekologiczny produkt, dużo lepszej jakości i o większej odporności włókien. Co szalenie istotne, na plantacjach ekologicznej bawełny nie można zatrudniać dzieci. Wykorzystywanie pracy małoletnich jest niestety regułą w krajach trzeciego świata, gdzie produkuje się najwięcej bawełny.

 

Zalety i wady bawełny organicznej.

 

Podstawową zaletą bawełny organicznej jest to, że nie musimy obawiać się ciężkich chemikaliów używanych przy produkcji i uprawie bawełny konwencjonalnej. Bawełna produkowana w ekologiczny sposób jest również bardziej delikatna i miękka od zwykłej bawełny oraz ma lepsze właściwości. Nie gniecie się i nie mechaci oraz ma dużo silniejsze włókna. Mimo częstego prania, jak w przypadku odzieży dziecięcej, nie traci swoich właściwości, ani formy, ani koloru.

Bawełna organiczna jest wykorzystywana przede wszystkim w ubrankach dla dzieci, a w szczególności w ubrankach niemowlęcych. Pozbawiona chemii w procesie produkcji nie uczula i nie podrażnia skóry. Jest przewiewna dzięki czemu zapewnia właściwy komfort termiczny. Jest delikatna w dotyku i wyjątkowo miękka. Dlatego mamy często wybierają ubranka z bawełny organicznej dla noworodków i niemowląt.

Wadą bawełny organicznej jest jej nieco wyższa cena, lecz za lepszą jakość zawsze płacimy więcej.

Bawełna organiczna jest barwiona i bielona naturalnie. Występuje zatem w kolorze od białego poprzez delikatny ecu do beżowego i koloru kawy z mlekiem, a także w kolorze oliwkowym. Pamiętajcie o tym wybierając produkty z bawełny organicznej, że mogą różnić się kolorem. Nie zawsze biel będzie czysta bielą, a ubranka w kolorze naturalnej bawełny mogą być kremowe, beżowe lub oliwkowe. Naturalne barwienie bawełny powoduje, że mamy ograniczony wybór możliwych kolorów ubranek.

Zalety:

  • antyalergiczna,
  • bezpieczna nawet dla noworodków i wcześniaków,
  • delikatna i miła w dotyku,
  • wysokiej jakości,
  • naturalnie oddychająca i przewiewna.

Wady:

  • wyższa cena,
  • ograniczony wybór możliwych kolorów ubranek.

 

Kiedy warto kupować ubranka niemowlęce z bawełny organicznej?

 

Delikatność włókien z bawełny organiczne oraz jej antyalergiczne właściwości powodują, że jest doskonałym wyborem dla wcześniaków i noworodków.

Kupując ubranka z bawełny ekologicznej, kupujesz to co najlepsze i najdelikatniejsze dla twojego dziecka. Bezpieczeństwo i zdrowie maluszków jest bezcenne, a ty wybierając ekologiczne produkty zapewniasz dziecku zdrowy start w życie.

Jeśli w naszej rodzinie występują uczulenia, alergie czy skóra nadwrażliwa, wówczas bezwzględnie powinniśmy używać bawełny organicznej, również w przypadku starszych dzieci. Nie wspomnę już o dzieciach z atopowym zapaleniem skóry, dla których ubranka z bawełny organicznej są niezbędne.

Jeśli mamy wysoką świadomość społeczną i ekologiczną, czujemy się odpowiedzialny za stan środowiska i nie chcemy, aby noszone przez nas ubrania, czy kupowane produkty powstawały w wyniku pracy dzieci i wyzysku robotników, wybierajmy odzież z bawełny organicznej.

Jeśli naszym priorytetem nie jest ochrona środowiska a w naszej rodzinie nie występują choroby skóry i alergie, produkty ze zwykłej bawełny bedą wystarczajaco dobre dla naszych dzieci, pod warunkiem że będą posiadały cetryfikaty jakości np. "bezpieczny dla dziecka"

 

Jak kupować sprawdzone produkty z bawełny organicznej?

 

Zwracajmy uwagę na certyfikaty jakości kupowanych ciuszków dla dzieci, nie tylko tych z bawełny organicznej.

Najbardziej wiarygodnym certyfikatem w przypadku odzieży organicznej jest GOTS (Global Organic Textile Standards). Ubranka z certyfikatem GOTS są produkowane w co najmniej 95% z włókien organicznych a przy ich produkcji muszą być spełnione standardy nie tylko w zakresie ochrony środowiska ale także standardy socjalne w stosunku do pracowników.

Sprawdzajcie metki i informacje o produktach. Zwracajcie uwagę na certyfikaty jakości, w szczególności certyfikat GOTS.

Pamiętajcie, że oznaczenie produktu 100% bawełny nie oznacza że jest to bawełna organiczna a jedynie zwykła bawełna bez dodatków innych włókien.

W naszym sklepie znajdziecie szeroki asortyment ubrań z bawełny organicznej marki Nanaf Organic. Producent ten szyje swoje ubranka w Polce z najwyższej jakości bawełny a jakość i wzornictwo są doceniane przez rodziców i często wybierane jako produkty dla maluszków.