Bambus w produktach dla niemowląt

Bambus w produktach dla niemowląt

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie tkaninami bambusowymi i produktami z bambusa. Wokół tematu narosło wiele mitów. Postaramy się zebrać wiadomości o tkaninach bambusowych wykorzystywanych w odzieży dla niemowląt i małych dzieci by przybliżyć Wam ten temat.

Bambus – wyjątkowa roślina.

Bambus to wyjątkowo odporna roślina i przyjazna dla środowiska. Rośnie bardzo szybko, dlatego nie stosuje się w jej uprawie nawozów i innych przyspieszaczy wzrostu. Bambus jest również odporny na szkodniki, przez co nie wymaga stosowania pestycydów i innych środków owadobójczych. Rośliny bambusowe pochłaniają dużo więcej dwutlenku węgla i wydzielają o 30% więcej tlenu niż inne rośliny i nie wymagają dodatkowego nawadniania. Poza tym są odnawialne. Szybko rosnąca roślina jest ścinana po 2-3 latach a następnie ponownie odrasta.

Tkaniny bambusowe

Włókna do produkcji tkanin bambusowych pozyskiwane są metodą wiskozową przez obróbkę chemiczną. Uzyskana w ten sposób wiskoza bambusowa przerabiana jest na różnego rodzaju tkaniny takie jak: frotte, płótno, tkaniny żakardowe i inne. Niebarwiona wiskoza bambusowa jest w kolorze ecru, do jej farbowania używane są barwniki, które nie niszczą naturalnych właściwości bambusa.

Unikalne właściwości tkanin bambusowych

Popularność tkanin bambusowych wynika z jej wyjątkowych właściwości.  Porównując płótno bambusowe z bawełną na pierwszy rzut oka można zobaczyć zupełnie inny splot tkaniny. Materiał bambusowy jest lejący, miękki w dotyku i bardziej przypomina jedwab niż bawełnę. Włókna bambusowe posiadają wiele mikroporów, dlatego też charakteryzują się dużą chłonnością, kilkukrotnie większą niż bawełna. Wyroby z bambusa doskonale pochłaniają wilgoć, stąd częste zastosowanie tkanin frotte w ręcznikach a płótna w wyrobach pościelowych. Tkaniny bambusowe posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Większość mikroorganizmów w sposób naturalny jest eliminowana z tkaniny. Ubrania i wyroby z bambusa są odporne na brzydkie zapachy. Bambus ma właściwości termoregulacyjne, w upalne dni dają poczucie chłodu a zimą zapewnia ciepło. Tkanina bambusowa posiada również właściwości kojące dla skóry, dlatego doskonale nadaje się dla alergików i osób cierpiących na choroby skóry i podrażnienia. Właściwości antystatyczne powodują, że nie pochłania kurzu i roztoczy, stad jego popularność wśród astmatyków. Bambus potrafi także zatrzymać promieniowanie UV.

Zalety produktów z tkanin bambusowych:

  • delikatne i miękkie w dotyku
  • znakomicie chłoną wodę
  • posiadają właściwości termoregulacyjne
  • zatrzymują promieniowanie UV
  • posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne
  • są odporne na brzydkie zapachy
  • nie powodują odczynów alergicznych

Zastosowanie tkanin bambusowych w wyrobach dla dzieci

Zalety bambusa sprawiły, że jest on często wykorzystywany w produkcji wyrobów dla dzieci i niemowląt. Delikatne w dotyku tkaniny, z których produkuje się pieluszki bambusowe w wielu wymiarach i wzorach, sprawdzają się doskonale jako lekkie a zarazem ciepłe kocyki i otulacze. Mogą stanowić doskonałą ochronę przed promieniami UV i  doskonale sprawdzą się podczas spacerów czy wyjazdów z dzieckiem. Nie tylko otulą i ogrzeją nasze dziecko, mogą stanowić również doskonała ochronę przed ostrym słońcem np. na plaży. Kocyk, otulacz, ręcznik, przewijak itd.  - ile mam tyle zastosowań pieluszek z bambusa!

Pieluszki bambusowe występują w rozmiarach 30x30 cm, 75x75 cm oraz 120x120cm. Małe pieluszki sprawdzają się przy karmieniu maluszka oraz jako śliniak. Te największe doskonale zastąpią tradycyjny kocyk, otulacz czy ręcznik kąpielowy.

Doskonałe pochłanianie wody sprawia, że  tkaniny frotte często wykorzystywane są do produkcji ręczników dla niemowląt. Duży, miękki i delikatny w dotyku ręcznik, świetnie osuszy skórę dziecka a turban bambusowy wchłonie wodę z włosów, bez uczucia chłodu i dyskomfortu.

Ubranka z bambusa, wyjątkowo miękkie i delikatne w dotyku sprawdzą się u najmniejszych niemowląt i u dzieci z delikatną czy wrażliwą skórą.

Wady produktów z tkanin bambusowych

Jeśli mówimy o wadach produktów z bambusa musimy wspomnieć o cenie. Ubranka, pieluszki czy kocyki są  od. 40% do 100% droższe od tradycyjnych wyrobów z bawełny. Zawsze dodatkowe zalety pociągają za sobą wyższą cenę.

Tkanina bambusowa nie jest odporna na pranie wysokich temperaturach. Mechaci się szybciej niż bawełna i nie jest tak odporna. Dlatego użytkując wyroby z tkanin bambusowych należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących prania, w szczególności temperatury. Tkanina bambusowa nie wymaga środków zmiękczających czy płynów do płukania, które mogą spowodować utratę właściwości bambusa poprzez zatkanie mikroporów tkaniny. Pranie w niskich temperaturach sprawi, że ubranka czy pieluszki będą świeże i higieniczne oraz długo zachowają swój atrakcyjny wygląd. Wyjątkowa chłonność bambusa jest jednocześnie jego zaleta i wadą, ponieważ ręczniki czy ubranka z bambusa dłużej schną niż bawełniane.

Jak wybrać dobre produkty z bambusa?

Tak jak zawsze najważniejsze jest czytanie metek! Zwracajmy uwagę ile procent tkaniny bambusowej jest w danym wyrobie. Im więcej tym lepsze właściwości, oczywiście 100% bambusa w pieluszkach czy ręcznikach jest pożądane. Ważne jest również czy produkt posiada certyfikaty. Certyfikat Oeco-Tex Standard 100, gwarantuje, że produkt jest wolny od substancji szkodliwych dla zdrowia takich jak: pestycydy, chlorofenole, formaldehyd, barwniki alergizujące, zabronione barwniki azowe i ekstrahowalne metali ciężkich. Oznaczenie tym certyfikatem gwarantuje nam jakość i bezpieczeństwo tkaniny w wyrobach dla dzieci.

Kiedy warto kupować produkty z bambusa?

Większość świadomych ekologicznie rodziców sięga po te produkty. Nowoczesne mamy poszukują rozwiązań najlepszych dla zdrowia i komfortu maluchów. Z pewnością w przypadku wcześniaków i noworodków warto stosować ubranka czy otulacze zbambusa, które swą unikalną delikatnością, w kontakcie ze skóra dziecka, zapewniają mu komfort. U dzieci z alergiami, egzemami i o wyjątkowo wrażliwej skórze używanie tkanin bambusowych zapewni ukojenie.  Dla astmatyków tkaniny bambusowe, zastosowane szczególnie w pościeli, zapewnią antystatyczność i zabezpieczą przed kurzem i roztoczami.